חיפוש מחקרים
קטגוריות נוספות

מחקר מאשר את הקשר בין מיגרנות לשבץ

הוסף מחקר
15/06/2011
צפיות: 298

יפעת גדות News1.co.il

מחקר מאשר את הקשר בין מיגרנות לשבץ

 

לטפל בגורמי הסיכון [צילום: AP]

האם אספירין הוא התשובה למיגרנה?

יפעת גדות

סקירה של מחקרים רפואיים הראתה כי 52% מאלו שסבלו ממיגרנה ושהשתמשו באספירין נהנו מהקלה מסוימת בתוך שעתיים - כלומר הכאב הפך מ"מתון עד חמור" ל"לא יותר ממתון"

לרשימה המלאה

מיגרנה ודיכאון - קשר הדוק

יפעת גדות

אנשים הסובלים ממיגרנות נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח דיכאון ולהיפך - אנשים הסובלים מדיכאון נמצאים בסיכון גבוה יותר להתקפי מיגרנה * צוות חוקרים גילה כי גנטיקה יכולה להסביר 56% מכל מקרי המיגרנה * במקרים של מיגרנה עם אאורה, הגנטיקה אחראית ל-96% מהמקרים

לרשימה המלאה

מיגרנה: לברוח מהאור

ניתוח הנתונים של 21 מחקרים אישר את הקשר בין מיגרנות לשבץ איסכמי - הצורה הנפוצה ביותר של שבץ, המתפתח כשקריש דם משבש את זרימת הדם למוח

 

מקור: American Journal of Medicine (03/06/2010)

> סימני שאלה

 

 

> מנגנוני המיגרנה

 

 

▪ ▪ ▪

אנשים שסובלים ממיגרנות נמצאים בסיכון כפול לשבץ שנגרם מקריש דם, בהשוואה לאנשים שאינם חווים את המצב המכאיב - אלו ממצאי מחקר חדש.

 

ניתוח הנתונים, ששילב תוצאות של 21 מחקרים קודמים בנושא, אישר את הקשר בין מיגרנות לשבץ איסכמי - הצורה הנפוצה ביותר של שבץ, המתפתח כשקריש דם משבש את זרימת הדם למוח.

 

לאורך כל המחקרים, אנשים שסבלו ממיגרנות היו בסבירות גבוהה פי שניים לסבול משבץ איסכמי לעומת אנשים שלא סבלו מהמצב. כך על-פי הממצאים, שפורסמו בעיתון הרפואה האמריקני.

 

מומחים בתחום אינם משוכנעים לגבי סיבת הקשר, ולא ידוע עדיין אם המיגרנות עצמן הן שגורמות לשבץ אצל אנשים מסוימים. סביר להניח כי תהליך שכיח נסתר הוא שתורם הן לסיכון למיגרנה והן לסיכון לשבץ, מאמינים החוקרים - מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבבלטימור.

 

בראיון לרויטרס אמר מי שעמד בראש המחקר, ד"ר סמאן נזריאן, כי לעת עתה, השורה התחתונה היא שאנשים הסובלים ממיגרנות צריכים להיות ערניים במיוחד לגבי גורמי סיכון לשבץ הניתנים לשליטה. חלק מגורמי סיכון אלו כוללים לחץ דם גבוה, עישון וסוכרת. "הדבר העיקרי שהייתי רוצה שאנשים יבינו מכך הוא שאם הם סובלים ממיגרנות, הם צריכים לטפל בגורמי הסיכון לשבץ", אמר ד"ר נזריאן. "אסור להם לעשן והם צריכים להשגיח על לחץ הדם שלהם ולטפל בו אם הוא גבוה".

 

מומחים בתחום ממליצים בדרך כלל לאנשים עם מיגרנות לזכור שלמרות שכאבי הראש הללו קשורים לסיכון גבוה יחסית לשבץ, הרי שהסיכון המוחלט לכל אחד מהם נשאר עדיין נמוך.

 

[צילום: AP]

סימני שאלה

האם המיגרנות "אשמות"?

▪ ▪ ▪

באחד המחקרים שנעשו לאחרונה, לדוגמה, וכללו 6,100 משתתפים עם מיגרנות, 2% דיווחו על היסטוריה של שבץ, לעומת 1.2% מבין 5,243 המשתתפים שלא סבלו ממיגרנות.

 

הממצאים מהמחקר הנוכחי מבוססים על 21 מחקרים בינלאומיים שבוצעו בין השנים 1975 ל-2007 וכללו יותר מ-622,000 משתתפים בוגרים עם וללא בעיה של מיגרנות. רוב המחקרים לקחו בחשבון מספר גורמים שיכולים להסביר קשר כלשהו בין מיגרנות לסיכון לשבץ - כמו גיל, לחץ דם גבוה, סוכרת, הרגלי עישון ומשקל.

 

אך גם עם גורמי סיכון אלו, המיגרנות עצמן נמצאו קשורות לעלייה של פי שניים בסיכון לשבץ כשהצוות של נזריאן שילב את תוצאות 21 המחקרים.

 

הגורם המדויק למיגרנות לא לגמרי מובן, אך הכאב המלווה את המצב נובע מכיווץ ולאחר מכן נפיחות של כלי דם במוח. אחת התיאוריות היא שאנשים עם מיגרנות סובלים מתפקוד לקוי של כלי דם בכל הגוף, מה שעשוי להסביר את העלייה בסיכון לשבץ, וכפי שחלק מהמחקרים הראו, גם להתקף לב.

 

ולמרות זאת, אין עדיין מי שיודע אם טיפול ומניעת מיגרנות יכולים להשפיע על הסיכון לבעיות קרדיווסקולריות (של הלב וכלי הדם). מצד אחד, חוקרים ציינו כי תרופות המונעות התקפי מיגרנה יכולות באופן תיאורטי להוריד את הסיכון לבעיות קריווסקולריות. מצד שני, לתרופות מסוימות יכולות להיות השפעות שליליות: משככי כאבים אנטי-דלקתיים מסוימים קשורים לסיכונים קרדיווסקולריים, בעוד שתרופות נגד מיגרנה הידועות כ"ergots" נוטות לכווץ כלי דם לאורך כל הגוף.

 

המחקר הנוכחי לא מומן על-ידי אף חברת תרופות, לדברי ד"ר נזריאן, ולאף אחד מהחוקרים לא היו קשרים עם תעשיית התרופות.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....70-00.html

 

הוסף תגובה
תגובות הגולשים בפייסבוק